10 mitów o komunikacyjnym OC

UFG przygotował listę najczęstszych nieporozumień, które krążą wokół komunikacyjnego OC*.

Ubezpieczenie to jest jednym z najbardziej popularnych w Polsce, gdyż obowiązkowo musi posiadać je ponad 24 milionów właścicieli pojazdów: samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli, motorowerów, ciągników, quadów, itp. Mimo to, jak szacuje UFG, po polskich drogach jeździ około 250 tysięcy pojazdów bez OC.

Karta EKUZ czy ubezpieczenie podróżne?

Jeśli planujesz podróż zagraniczną i zastanawiasz się czy karta EKUZ jest wystarczającym zabezpieczeniem Twojego leczenia w obcym państwie, to zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Program 1, w którym na zaproszenie twórców programu „Cztery Pory Roku”, Marzena Bloch opowie na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie podróżne, a co daje nam wspomniana karta.

Czy wiesz, jakie korzyści przynosi Ci znowelizowana ustawa o ubezpieczeniach?

Od 11.02.2012 r. obowiązuje większość zapisów znowelizowanej ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja głównie postrzegana jest przez pryzmat likwidacji tzw. podwójnego OC, które wielu kierowcom przysporzyło dodatkowych kosztów związanych z tym ubezpieczeniem.

CEPiK uruchomił internetową aplikację Historia Pojazdu

„Historia Pojazdu” to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu

Wyższe kary za brak polisy OC w 2013 r.

Rok 2013 to kolejny rok kiedy wzrosną kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Jest to konsekwencja wzrostu z 1500 zł na 1600 zł minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dla auta osobowego podstawowa kara za brak OC to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę czyli 3200 zł.

Jak zabezpieczyć dom?

Zapraszamy do lektury artykułu "Jak zabezpieczyć dom" w pomorskim dodatku Gazety Wyborczej, którego jesteśmy współautorami. Zachęcamy w nim do "dobrego" ubezpieczenia mieszkania i domu.

Od 11 czerwca 2012 zmiana sum gwarancyjnych ubezpieczenia OC

W związku z procesem wyrównywania sum gwarancyjnych w Polsce i pozostałych krajów Unii Europejskiej od dnia 11 czerwca 2012 r. dla umów obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wszystkie Zakłady Ubezpieczeń w Polsce mają obowiązek zmiany sum gwarancyjnych.

Co zrobić w razie wypadku samochodowego za granicą?

Okres wakacji to czas, kiedy często wybieramy nasz samochód, jako środek transportu na wymarzone wakacje zagraniczne. Ale czy każdy z nas wie jak zachować się po wypadku za granicą? Z pewnością wiele osób myśli „jestem świetnym kierowcą i mi się przecież nic takiego nie przydarzy” i oby tak było. Jednak warto przed wyjazdem zaopatrzyć się poza dobra mapą również w wiedzę, co w takiej sytuacji zrobić.

Multia Ubezpieczenia wśród sponsorów dziewiątej edycji Pargiełdy

Zapraszamy na dziewiąta edycję Paragiełdy, która odbędzie się w dniach 9-10 marca 2013 r. Termin nie jest przypadkowy, ponieważ organizatorzy Stowarzyszenie GGC chcą go powiązać z Dniem Kobiet.

Paragiełda 2013

Informacja dla klientów PTU S.A.

Zmiana nazwy PTU S.A.

Od 1 października 2012 roku Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. zmieniło nazwę na Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Firma zmieniła także logo. Zmiany zostały zapoczątkowane wraz z pozyskaniem nowego akcjonariusza – niemieckiej Grupy Gothaer (blisko 100% udziałów w Spółce). Firma wprowadziła nowe, bardziej przejrzyste i elastyczne produkty detaliczne. Zmieniły się ubezpieczenia wypadkowe, mieszkań i domów, turystyczne oraz AC.

Podsumowanie Paragiełdy 2013

Dziękujemy wszystkim za odwiedzenie naszego stoiska na dziewiątej edycji Paragiełdy. Zainteresowanie tematem ubezpieczeń w lotnictwie przerosło nasze oczekiwanie. Dziękujemy za wszystkie pytania i uwagi. Część tematów ubezpieczeniowych z którymi spotkaliśmy się na Paragiełdzie jest dla nas nowym wyzwaniem na które chcemy zareagować z korzyścią dla pasjonatów latania.

Popraw swoje bezpieczeństwo wymień opony na zimowe

Już ponad 90% kierowców wymienia swoje opony na zimowe, lecz tylko 27% kierowców wie, kiedy należy to zrobić. Poniżej kilka praktycznych porad, które uchroni Twój portfel i zapewni Ci większe bezpieczeństwo na drodze w okresie zimy.

Kiedy to zrobić?
Jeśli średnia dobowa temperatura powietrza spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza to oznacza, że nastał odpowiedni czas na wymianę opon na zimowe.

Coraz więcej kierowców musi płacić za wypadek, bo nie mieli OC. Średnio po 9 tyś., rekordzista...

Coraz więcej kierowców musi płacić za wypadek, bo nie mieli OC. Średnio po 9 tyś., rekordzista ponad 1,5 mln złotych.

Aż o jedną czwartą wzrosła liczba kierowców bez polisy OC, którzy muszą oddawać pieniądze za spowodowane przez siebie wypadki – wynika z ostatniej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zrób prezent Sobie i Rodzinie. Kup ubezpieczenie zdrowotne.

W ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego POLMED możesz korzystać z usług medycznych, badań, leczenia i profilaktyki takiej jak:

 • Konsultacje specjalistyczne
 • Refundowane wizyty domowe pediatryczne
 • Badania diagnostyczne
 • Specjalistyczne lekarskie zabiegi ambulatoryjne
 • Ambulatoryjne zabiegi pielęgniarskie
 • Szczepienie przeciw grypie sezonowej dla osób dorosłych
 • Zabiegi szpitalne.

Od 2014 roku szkodę z OC zlikwiduje ubezpieczyciel, u którego mamy polisę, a nie ubezpieczyciel sprawcy?

Od 2014 roku szkodę z OC zlikwiduje ubezpieczyciel, u którego mamy polisę, a nie ubezpieczyciel sprawcy?

Od przyszłego roku usuwaniem skutków wypadku będzie mógł się zająć ubezpieczyciel, który sprzedał nam polisę OC. Odszkodowanie dostaniemy szybciej.

Polska Izba Ubezpieczeń kończy prace nad systemem umożliwiającym likwidację szkód z polisy komunikacyjnej u ubezpieczyciela poszkodowanego.

Regaty Vendée Globe François Gabart na jachcie MACIF nr 1

Firma ubezpieczeniowa MACIF sponsorem jachtu François Gabarta w regatach Vendée Globe

Regaty Vendée Globe François Gabart na jachcie MACIF

„Regaty Vendée Globe są wydarzeniem o randze światowej i największym wyzwaniem, z jakim może zmierzyć się żeglarz. Idea regat – „pięć oceanów, jeden jacht i jeden człowiek” – oddaje w pełni istotę i wielkość całego przedsięwzięcia.

Mobilna aplikacja UFG do sprawdzenia OC pojazdu

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnił nowoczesne mobilne narzędzie - aplikację na smartfona, które pozwala kierowcom - bezpośrednio na drodze, sprawdzić  ubezpieczenie OC danego pojazdu. W przypadku gdy masz wątpliwości czy dany pojazd ma OC lub jesteś uczestnikiem wypadku i nie wiesz czy inni uczestnicy mają wykupione OC sprawdzisz to błyskawicznie na swoim smartfonie.

Od stycznia 2012 r. nowe stawki za brak ubezpieczenia OC

Za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC grozi kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Od 1 stycznia 2012 r. kara ta wynosi dla pojazdów mechanicznych:

 • samochodów osobowych 3000 zł,
 • samochodów ciężarowych i autobusów 4500 zł,
 • ciągników samochodowych 4500 zł,
 • pozostałych pojazdów 500 zł.

Nowy sposób liczenia zniżek OC i AC w Compensie

Już od listopada klienci Compensy mogą szybciej zdobyć zniżki za bezszkodową jazdę. Po trzech latach bezszkodowej jazdy otrzymasz zniżkę – 60% na OC i AC.

Szczegółowy sposób liczenia zniżek przedstawiają poniższe tabele. 

Z Macif Życie ciesz się spokojem jeszcze dłużej

MACIF Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych podniosło górny wiek ochrony ubezpieczonego. Teraz nawet do 75 lat możesz cieszyć się ochroną ubezpieczeniową. Ogólne Warunki Ubezpieczenia uzupełnia również nowe zdarzenie polegające na śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Wysokość świadczenia w przypadku śmierci lub trwałego i całkowitego inwalidztwa w wieku od 18 do 70 roku życia równa jest sumie ubezpieczenia. Zapoznaj się z nowym OWU ACTI OCHRONA.

FAQ

Kupiłem używane auto z ważną polisą OC. Ile mam czasu na decyzje czy kontynuuje ubezpieczenie poprzedniego właściciela?

Po nabyciu auta możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC zbywcy w pojazdu w dowolnym momencie trwania tego ubezpieczenia.

Więcej…
Zostałem poszkodowany w wypadku samochodowym. Kierowca, który go spowodował nie chciał mi podać numeru polisy i gdzie jest ubezpieczony. Nie wiem czy ma wykupione ubezpieczenie OC. Jak to mogę sprawdzić?

W przypadku, gdy jesteś poszkodowany w kolizji drogowej a sprawca nie chce okazać ubezpieczenia OC możesz sprawdzić jego ubezpieczenie na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawdzenie jest bezpłatne i odbywa się online. 

Więcej…
Ile wynosi kara za brak polisy OC w 2014 r.?

Za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC grozi kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Więcej…
Chcę zmienić firmę ubezpieczeniową, jak mogę uzyskać zaświadczenie o przebiegu mojego ubezpieczenia?

Takie zaświadczenie możesz uzyskać od każdej firmy ubezpieczeniowej, w której miałeś umowę ubezpieczenia. Towarzystwo ma obowiązek wystawienia takiego zaświadczenia, jeśli zwrócisz się z taką prośbą. Należy podać swoje imię i nazwisko, adres, numer polisy, numer rejestracyjny pojazdu.

Więcej…

Najlepsze Towarzystwa Ubezpieczeniowe w jednym miejscu

logo allianz nowe  axa Compensa Generali  ProamaPZU Signal Ergo Hestia MTUUniqa HDI Warta InterRisk Wienerlink4Saltus

W przypadku umowy zawieranej za pośrednictwem Internetu, konsument ma prawo skorzystać z pozasądowego sposobu rozstrzygania sporów i złożyć skargę za pośrednictwem platformy internetowego systemu rozstrzygania sporów (Platforma ODR) zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. - adres: http://ec.europa.eu/consumers/odr/. Za działanie Platformy ODR odpowiada Komisja Europejska.