Kupiłem używane auto z ważną polisą OC. Ile mam czasu na decyzje czy kontynuuje ubezpieczenie poprzedniego właściciela?

Po nabyciu auta możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC zbywcy w pojazdu w dowolnym momencie trwania tego ubezpieczenia.

Jeśli zbywca poinformował zakład ubezpieczeń o sprzedaży auta umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta.

W przypadku wypowiedzenia nabywcy umowa ubezpieczenia OC, ulega rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Wzór wypowiedzenia umowy OC nabywcy pojazdu.

Możesz też skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować go o kontynuacji ubezpieczania zbywcy, wówczas polisa OC zostanie przepisana na Ciebie.

FAQ

Czy można zmienić ubezpieczyciela OC samochodu przed upływem 12 miesięcy?

Jeśli jest to Twoja pierwszoroczna polisa w tym Zakładzie Ubezpieczeń to nie. Umowa jest zawierana na 12 miesięcy.

Więcej…
Wypowiedziałem moją polisę OC na samochód i na kilka miesięcy wyjeżdżam za granicę. Samochód będzie stał w zamkniętym garażu i nikt nie będzie się nim poruszał. Czy mogę kupić ubezpieczenie OC dopiero po powrocie?

Nie. Każdy zarejestrowany pojazd powinien mieć ubezpieczenie OC. Jest to obowiązek w Polsce i nawet, jeśli pojazdem się nikt nie porusza po drodze czy nawet, jeśli stoi zepsuty w garażu powinien być ubezpieczony w OC.

Więcej…
Ile wynosi kara za brak polisy OC w 2015 r.?

Za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC grozi kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Od 1 stycznia 2015 r. kara ta wynosi dla pojazdów  mechanicznych:

Więcej…
Czy za datę wypowiedzenia umowy OC uważa się datę wysłania czy dostarczenia listu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego?

Liczy się data nadania przesyłki listowej w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.

Więcej…

Najlepsze Towarzystwa Ubezpieczeniowe w jednym miejscu

logo allianz noweCompensa Generali  ProamaPZU Signal Ergo Hestia MTUUniqa HDI Warta InterRisk Wienerlink4Saltus

W przypadku umowy zawieranej za pośrednictwem Internetu, konsument ma prawo skorzystać z pozasądowego sposobu rozstrzygania sporów i złożyć skargę za pośrednictwem platformy internetowego systemu rozstrzygania sporów (Platforma ODR) zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. - adres: http://ec.europa.eu/consumers/odr/. Za działanie Platformy ODR odpowiada Komisja Europejska.